Aksaray Haberleri, Aksaray Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Aksaray’da Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Kurulu toplantısı yapıldı

Aksaray Valisi Aykut Pekmez başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, bağımlılık yapıcı madde ile mücadelede kurumların yaptıkları çalışmalar değerlendirildi.

Bağımlılık yapan maddelerle ilgili 3 ana başlıkta mücadele yapılmasının gerekliliğini vurgulayan Vali Aykut Pekmez, “Uyuşturucunun ticaretinin engellenmesi, zararlarını anlatılması için eğitim çalışmaları ve bir şeklide bu maddeleri kullanan kişilerin tedavi için bir an önce ikna ederek tedailerini yapmak ve bununla ilgili gerekli imkanları sağlamak. Bunları sağlayarak mücadelede daha etkin olunabilir” dedi.

Bütün kurumların işbirliği ve koordinasyon içinde hareket etmesinin çok büyük önem arz ettiğini belirten Vali Pekmez, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de madde bağımlılığı artış gösteriyor. Bizim de il bazında bununla ilgili düzenlenen toplantılar dışında fiili olarak mücadele etmemiz gerekiyor. Bunun için bir eylem planı hazırlarsak uygulama daha sağlıklı yürür. Bu plan yaptırılıp rafa konulan planlardan olmayıp, adım adım uygulayacağımız bir eylem planı olmalı. Birçok konuda eylem stratejik planlar hazırlıyoruz ancak raflarda kalıyor. Yöneticiler değişirse planlara sadece bakılıyor. Bu nedenle gerçekten yapabileceğimiz bir plan olmalı. Bu bağlamda hep beraber çalışma yürüterek sonuç almak için gayret göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ve Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğünün uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelede yaptıkları çalışmalar hakkında sunum yapıldı. Bağımlılık yapan maddelerle ilgili Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğince yapılan bilgilendirmede Gülağaç ilçesine açılacak AMETEM (Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma Tedavi Merkezi) merkezinin Nisan ayı sonunda hizmete gireceği merkezde görev yapacak personelin eğitim çalışmalarının sürdüğü bilgisi verildi.

Kurum temsilcileri bağımlılık yapan maddeler ve mücadele yöntemleri ile ilgili görüşlerini aktarırken etkin mücadele için önleme faaliyetlerinin ortak çalışmalarla yapılmasının önemini belirttiler. Toplantıya, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, Jandarma Komutan Albay Gazi Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Bayar ve kurul üyesi kurumlar ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Bir önceki yazımız olan Başkan Karatay: "‘Güçlü bir evet ile yeni ve güçlü bir Türkiye’nin inşasını yapacağız" başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir